Mezinárodní policie uzavřela desítky populárních internetových stránek, které umožňovaly platícím uživatelům provádět DDoS útoky, a zatkla sedm údajných provozovatelů těchto stránek.
Oznámení přišlo den poté, co americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že šest obviněných v USA bylo obviněno ze spravování těchto služeb. Mezi zrušené služby patří Booter.sx., Astrostress.com a SecurityTeam.io. Další podezřelý byl podle Europolu zatčen ve Velké Británii. Europol dále uvádí, že mají v plánu zaměřit se i na uživatele těchto nelegálních služeb.
Podle ministerstva spravedlnosti obžalovaní maskovali své stránky jako služby, které údajně mohly sloužit k testování sítí (penetrační testy), ale ve skutečnosti požadovali peníze za provádění DDoS na vzdělávací instituce, vládní agentury, herní platformy a miliony jednotlivců v USA i v zahraničí.
Operaci nazvanou „Power Off“ provedli specializované týmy v USA, Velké Británii, Německu, Polsku a Nizozemsku. Podle ministerstva spravedlnosti přišla akce necelé dva týdny před vánočními svátky, které obvykle přinášejí výrazný nárůst útoků DDoS v celém herním světě.
Tato operace je jen posledním úspěchem, který orgány činné v trestním řízení zaznamenaly v boji proti službám nabízející DDoS na zakázku. V roce 2018 mezinárodní policie zlikvidovala tehdy největší takovou webovou stránku, která pomohla provést až 4 miliony DDoS útoků pro 136 000 registrovaných uživatelů. Ceny začínaly na pouhých 18 USD měsíčně.
Pro srovnání, jedna z nedávno zabavených služeb byla podle Europolu použita k provedení více než 30 milionů útoků.
Nebezpečí DDoS spočívá v tom, že snižuje vstupní bariéru kybernetické kriminality. Podle Europolu může i málo kvalifikovaný jedinec za poplatek pouhých 10 USD jedním kliknutím spustit útok DDoS a vyřadit z provozu celé webové stránky a sítě.
„Mnoho mladých IT nadšenců se díky zdánlivé anonymitě zapojuje do této zdánlivě nízké trestné činnosti, aniž by si uvědomovali, jaké důsledky může taková činnost na internetu mít,“ uvedl Europol ve svém prohlášení.
Zdroje: