Adware

  Malware

Adware (zkráceně z anglického slova „advertising-supported software“) je druh softwaru, který je distribuován zdarma a zobrazuje reklamy uživatelům počítače. Adware se může šířit jako samostatný program nebo může být součástí jiného softwaru, který je stahován z internetu.

Adware se obvykle instaluje do počítače bez vědomí uživatele a může způsobit problémy, jako jsou pomalé načítání stránek nebo zobrazování nevyžádaných reklam. Adware může také sledovat online aktivity uživatele a shromažďovat osobní údaje, což může ohrozit soukromí uživatele.

Historie Adware

Adware byl poprvé objeven v roce 1995 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších druhů škodlivého softwaru. V průběhu let se adware vyvíjel a získal schopnosti, jako je sledování online aktivit uživatele a shromažďování osobních údajů. V současné době existuje mnoho různých druhů adware, které se liší ve svých schopnostech a účelu.

Nejznámější Adware

PopCap: Tento druh adware se šíří prostřednictvím stahování nelegitimního softwaru a zobrazuje nevyžádané reklamy uživatelům počítače.

OpenCandy: Tento druh adware se šíří prostřednictvím e-mailových příloh a zobrazuje nevyžádané reklamy uživatelům počítače.

MyWebSearch: Tento druh adware se šíří prostřednictvím stahování nelegitimního softwaru a mění nastavení prohlížeče uživatele, aby se zobrazovaly nevyžádané reklamy.

Baidu: Tento druh adware se šíří prostřednictvím stahování nelegitimního softwaru a zobrazuje nevyžádané reklamy uživatelům počítače.

GamePlayLab: Tento druh adware se šíří prostřednictvím stahování nelegitimního softwaru a zobrazuje nevyžádané reklamy uživatelům počítače. Může také sledovat online aktivity uživatele a shromažďovat osobní údaje.

Ochrana před Adware

Použijte renomovaný antivirový software a nechte jej skenovat počítač. Antivirový software by měl detekovat a odstranit adware ze systému.

Zkontrolujte nastavení prohlížeče. Pokud se vám zobrazují nevyžádané reklamy nebo se vaše vyhledávací nastavení změnila bez vašeho vědomí, je pravděpodobné, že váš počítač je infikován adwarem.

Zkontrolujte seznam nainstalovaných programů. V Control Panelu nebo v nastavení systému zkontrolujte seznam nainstalovaných programů a odstraňte programy, které neznáte nebo které se vám nezdají důvěryhodné.

Sledujte pomalé načítání stránek nebo změny nastavení prohlížeče. Adware může způsobit pomalé načítání stránek nebo změny nastavení prohlížeče, což může být známkou infekce adwarem.

Kontaktujte odborníka na počítačovou bezpečnost, pokud potřebujete pomoc s detekováním nebo odstraněním adware. Odborník na počítačovou bezpečnost vám může pomoci detekovat a odstranit adware ze systému.

Napiš komentář