EternalBlue

  Exploit

EternalBlue je exploit, který byl objeven v roce 2017. Tento exploit se používá k proniknutí do počítačových systémů a získání přístupu k souborům a dalším informacím na infikovaném počítači. EternalBlue byl použit k útoku WannaCry, který napadl tisíce počítačů po celém světě.

EternalBlue je exploit implementace protokolu SMB (Server Message Block) společnosti Microsoft, který zveřejnila skupina The Shadow Brokers. Velkou pozornost a komentáře kolem této události vyvolala skutečnost, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) (od níž byl exploit pravděpodobně odcizen) tuto zranitelnost již objevila, ale použila ji k vytvoření exploitu pro vlastní útočnou činnost, místo aby ji ohlásila společnosti Microsoft.

Společnost Microsoft zranitelnost nakonec objevila a v úterý 14. března 2017 vydala bezpečnostní bulletin MS17-010, který chybu podrobně popisoval a oznamoval, že byly vydány záplaty pro všechny v té době aktuálně podporované verze systému Windows, tedy Windows Vista, Windows 7, Windows 8.1, Windows 10, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 a Windows Server 2016.

Napiš komentář